آموزش

۱۰ روش برای رشد و پرورش خلاقیت در ذهن شما !!!

۱۰ روش برای رشد و پرورش خلاقیت

خلاق بودن آنقدر ها که تصورش را میکنید سخت نیست. راه های کلاسیک آزمایش شده ای برای رشد خلاقیت وجود دارد مثل قدم زدن، جستجو در اینترنت برای الهام گرفتن یا گوش دادن به موسیقی و …اما اگر شما به روش های منحصر به فرد  دیگری احتیاج دارید ، باید به ظرف تفکر خود تکانی بدهید و آن را در جهتی جدید و هیجان انگیز پیش ببرید. در اینجا چند راه خوب برای این کار معرفی می شود که ممکن است تا کنون حتی فکر آن راهم نکرده باشید.

1. یک همکار غیرمعمول و متفاوت پیدا کنید :

هنگامی که به دنبال یک شریک برای همکاری در یک پروژه ی خلاقانه می گردید، طبیعی است به دنبال کسی بروید که از نظر تجربه، سبک کار، زمینه ی شغلی و نگرش شبیه به خودتان است.اما با این طرز فکر کلیشه ای ، بعید است همکاری شما منجر به نتیجه ای ویژه و قابل اعتماد شود و نهایتا کار کردن برایتان خسته کننده خواهد شد.

در عوض آیا تا به حال به همکاری با کسی که به ظاهر از تمامی جهات با شما متفاوت باشد ، فکر کرده اید؟ مثلا اگر یک هنرمند سه بعدی هستید که بر روی مجموعه ای از انیمیشن های سه بعدی برای برندی با کیفیت بالا کار می کند، فکر میکنید که آیا همکاری با یک تصویرگر  دو بعدی کتاب های کودکان ،می تواند چیز جدیدی به بار آورد؟ یا مثلا اگر شما برنامه ای  برای سیستم بانکداری آنلاین طراحی کرده اید، در مورد همکاری با یک عکاس بدون مهارت در زمینه ی خدمات آنلاین چه فکر میکنید؟

این ترکیباتِ حیرت انگیز کاری ، ممکن است در نهایت منجر به شکست نیز بشود، ولی اگر از قبل برای یافتن این همکار ها ، در مکانی دور هم جمع شوید و ایده هایتان را با یکدیگر در میان بگذارید، چه خواهد شد؟ در بدترین حالت ، این گرد همایی با یک شب سرگرم کننده به پایان خواهد رسید، ولی در بهترین حالت ممکن است موضوعی خارق العاده ای در ذهن شما جرقه بزند.موضوعی که حاصل روی هم ریختن چندین تفکر متفاوت است.

2. یک پروژه روزانه را شروع کنید :

خلاقیت مثل یک عضله است که نیاز به کار مداوم، تلاش و درد ،بله درد ، برای تبدیل شدن به عنصری قدرتمند و تحول آمیز دارد.یکی از راه های عالی برای انجام این کار این است که شروع به کار کردن بر روی یک پروژه طراحی روزانه یا هفتگی دائمی کنید.

به جای اینکه با نشستن پشت میزکارتان وقت خود را برای امتحان کردن مسیر های مختلف و تکراری هدر دهید، می توانید خلاقیت خود را ارتقا بدهید و خود را مجبور کنید به طور منظم روی یک پروژه ی هدف دار، به منظور دستیابی به تصمیم های سریع و تخیلی کار کنید. برای خود قانون بگذارید که به هیچ وجه دست از پروژه بر ندارید تا به مقصد نهایی تان برسید . نتیجه ی آن شما را شگفت زده خواهد کرد.

نیکولا گاستالدی، طراح موشن گرافیک در لندن که در حال حاضر در آزمایشگاه Google Creative  کار می کند، این کار را در سال 2017 انجام داد: او خود را برای ساختن صد GIF (تصویر متحرک) در صد روز به چالش کشید. شما می توانید نتایج شگفت انگیز این عمل را ببینید و یاد بگیرید چطور با این کار می توان خلاقیت خود را شکوفا کرد

3. از دوران کودکی خود کمک بخواهید :

به یاد داشته باشید یک کودک دارای تخیل افسار گسیخته ای است . درست است که رشد و انطباق با هنجارهای جامعه منجر به خلاص شدن از دنیای کودکی می شود، اما راهی برای به سفر به آن دوران وجود دارد.

 

یک روش ساده این است که یک بار دیگر کاری را انجام دهید که قبلا به عنوان یک کودک انجام داده اید ، اما فراموش نکنید که این کار را به عنوان یک بزرگسال انجام ندهید! حال ممکن است بسته به دوره ای که در آن بزرگ شده اید، در حال بازی کردن هفت سنگ، ساخت یک نوشیدنی ، توپ بازی یا حتی نوشتن یک نامه با دست  باشید (با خودتان صادق باشید). ارتباطات عمیق ریشه داری که همانند سفری نوستالژی از ذهن شما بیرون می آیند ، می توانند به طور چشمگیری به پیشرفت ذهنی شما کمک کند تا ذهنتان به نحوی خلاق تر کار کند. حتما آن را امتحان کنید.

4. فیلم های سیاه و سفید تماشا کنید :

هر گاه در پروژه ای غرق می شوید، برای رفع خستگی وسوسه خواهید شد که با قدم زدن یا تماشای یک فیلم سرگرم کننده ، باتری ذهن خود را شارژ کنید. اما بیشتر فیلم های مدرن امروز ، با تکنولوژی های پیشرفته و علم جلوه های ویژه ی بصری ساخته و پرداخته می شوند.اجازه ندهید تصورات ذهنی تان را به تسخیر خود درآورده و باور شما از بین ببرند.

اگر واقعا می خواهید به یک فضای  ذهنی دیگر برسید، چرا یک فیلم کلاسیک سیاه و سفید تماشا نمی کنید؟ از آنجایی که بیشتر این فیلم ها با گذشت زمان مشمول  حق نسخه برداری و کپی رایت می شوند، تعداد قابل توجهی از آنها را میتوانید در کانال هایی مانند Netflix ، amazon، همچنین YouTube یا Vimeo و یا حتی کانال های تلویزیونی نیز بیابید.

به گفته روزنامه ی نیویورک پست، کمتر از یک چهارم از مردم در دهه های اخیر، فیلم های تولید شده ی قبل ازسال 1960 را از ابتدا تا انتها تماشا کرده اند و این جای تاسف دارد. در حالی که به نظر نمی رسد انطباق مغز با سبک بسیار متفاوتِ فیلم سازیِ کلاسیک خیلی سخت باشد. خیلی طول نمی کشد تا بتوانیم از ابتدا تا انتهای یک فیلم مانند Boulevard Sunset، Encounter Encounter یا All About Eve که امروز فراموش شده اند را تماشا و در ساختار آنها تفکر کنیم.

5. پروژه خود را به یک غیر متخصص توصیف کنید :

برای هر هنر مندی این اتفاق می افتد که اثر خود را به یک فرد عادی و غیر متخصص نشان دهد و نظر او را جویا شود. وقتی شما در جزئیات کوچک اما مهم یک پروژه ، خلاقیت بسیاری صرف کرده اید،دیگر آنقدر درگیر و مضطرب هستید که دیگر نمیتوانید تنه ی اصلی کارتان را ببینید. شما باید یک گام به عقب بردارید و با دیدگاه جدیدی به موضوع بنگرید. یک راه عالی برای انجام این کار ، صحبت کردن راجع به اثری که خلق کرده اید با  افرادی است که ترجیحا حرفه ای نیستند،می باشد.

این کار شما را مجبور می کند نقصان و مشکلات پروژه ی خود را از زبان مردم عادی بشنوید و آن ها را از بین ببرید. در انجام این کار، اغلب در نهایت می بینید که مشکلات واقعا بسیار واضح تر از آنچه بود که فکرش را میکردید .اکنون که ایرادات کارتان را فهمیده اید، راه حل با خود شماست.

6.مجله ی چاپ شده بخوانید :

بله، ما می دانیم که میلیاردها وبلاگ در اینترنت وجود دارد که پر از مشاوره و مباحث الهام بخش می باشد، اما آخرین باری که یک مجله سنتی چاپی را مرور کردید به خاطر دارید؟ این کار واقعا یک تجربه عالی و پرطرفدار است که حواس و تخیل شما را به شیوه ای متفاوت توسعه می دهد.

مجلاتی شامل عناوین گوناگون در مورد طراحی وب، طراحی گرافیک و تصویر، هنر دیجیتال و سه بعدی بخوانید.حتما این بار خود را مجبور کنید که یک مجله چاپی را بخوانید، آن را ورق بزنید و مطمئن باشید که از چندبرابر شدن سرعت رشد نورونهای خلاقیت مغزتان شگفت زده خواهید شد !

7. چراغ های کم نور :

خوب، این مورد ممکن است کمی عجیب و غریب به نظر برسد، اما مطالعات روان شناسان نشان داده که کار در نور کم می تواند خلاقیت شما را افزایش دهد ، از جمله گزارش اخیر در مجله روانشناسی محیط زیست( بر طبق مقاله های آنا استیدل و لوبا ورد)،بیان میکند که:

بنابراین هنگامی که به دنبال افزایش خلاقیت هستید ، نور چراغ ها را کم کنید … فقط مراقب باشید که بینایی خود را در این روند نابود نکنید!

8. کلاس های پیشرفته ثبت نام کنید :

 کلاس های پیشرفته مانند آنچه که توسط انجمن Free  ارائه می شوند، یک روش غیر معمول، اما بسیار موثر برای تقویت توانایی خلاقیت افراد میباشد.

می توان گفت که سؤال «چگونه می توانم خودم را خلاق تر کنم؟» اشتباه است. ما همه بی نهایت خلاق هستیم. چه چیزی مانع از بروز ایده های خلاقانه ی ما که درضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد می شود، به غیر ازعدم به اشتراک گذاری آنها با دیگران؟ ترسی در درون ما نهفته که ممکن است فکر کنیم با ارائه ی ایده ی خلاقانه ی خود ، احمق جلوه کنیم یا از دیگران بدتر باشیم که با شرکت در این کلاسها تا حدی این ترس ازبین خواهد رفت.

 خلاقیت زمانی که به این شکل مطرح می شود، مسئله اعتماد به نفس به میان می آید. به گفته های مایز دیویس، افسانه نویس: “از اشتباه نترس؛ هیچ اشتباهی وجود ندارد “.

اما چگونه در مورد دستیابی به آن به نتیجه ی بهتر در کارتان عمل می کنید؟ افرادی هستند که کلاس های کمدی بداهه پردازی را مانند انجمن های رایگان ارائه می دهند. اگر چه ممکن است برای عده ای ترسناک باشد، ولی کار در گروه کمدی بداهه پردازی ،در واقع یک محیط بسیار گرم و پرطرفدار است، زیرا قانون طلایی این است که هیچکس انتقاد نمیشود و هرکس مجاز به شکست قوانین وعرف است.

همچنین شرکت در این نوع کلاس ها و به چالش کشیدن مهارت های اجتماعی ، در افزایش مهارت های شنیداری بسیار عالی است و از بسیاری جهات می توان آن را پایه و اساس خلاقیت دانست.

9. شکستن قوانین :

شاید شما عبارت ” باید قوانین را بشناسید تا بتوانید آنها را بشکنید” را شنیده باشید. اما عملا چقدر این کار را انجام می دهید؟ مشکل این است آن قدر  زمان زیادی صرف زمان بندی کردن قوانین کردیم، که فراموش کرده ایم آنها وجود دارند. بنابراین برای یکبار هم که شده سنت ها را بشکنید و بدانید که این کار ارزش تلاش آگاهانه برای تحولی هرچند کوچک در کارتان را دارد.

شکستن عرف و قوانین طراحی خیلی ساده است مثلا میتوانید از نرم افزار های متنوع برای طراحی کانسپت خود استفاده کنید یا با دست طراحی کنید، یا از یک ترکیب رنگی خاص استفاده کنید ،یا طراحی کاراکتر خود را به جای ساختن شخصیت های کلیشه ای،مثلا به  تعداد قابل توجهی از اندام ها تعمیم دهید. به طور خلاصه، کاری احمقانه و دیوانه وار انجام دهید و ببینید چه اتفاقی می افتد. ممکن است یک مورد از صد مورد ، جواب دهد و به نتیجه ای خارق العاده دست پیدا کنید. دنیس بوسلر پیشنهادات بیشتری در مورد چگونگی انجام شکستم عادات ارائه می دهد.

10. تبدیل به یک مهاجر دیجیتال شوید :

هیچ چیز به اندازه ی گذراندن وقت در یک کشور متفاوت، با فرهنگی کاملا متفاوت ،به شما یک دیدگاه تازه نمی دهد. اما لازم نیست که برای انجام این کار پول زیادی خرج کنی و به مسافرت بروید.

با توسعه ی روز افزون  اینترنت، دلیلی برای حضور فیزیکی در هر مکان وجود ندارد. اگر شما ایده ای برای زندگی و کار در خارج از کشور به عنوان یک مهاجر فانتزی دیجیتال در سر دارید،پیشنهاد میکنم از وب سایت tirazis که پر از توصیه های عملی و راهنمایی های ویژه برای شروع این کاراست ، بازدید کنید.

رای دادن به post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *