آموزش, معرفی محصول جدید

سرشعله کوهنوردی

انواع سرشعله کوهنوردی

سرشعله کوهنوردی

سرشعله کوهنوردی یکی از لوازم ضروری و واجب برای سفرهای کوتاه و بلند کوهنوردی، طبیعت گردی و کمپینگ است. کیفیت و کارایی خوب سرشعله نه تنها تضمین کننده محیا بودن آتش پخت شما است بلکه تضمین کننده کیفیت و طعم مطلوب غذای شما هم خواهد بود.

موارد زیر را نیز در زمان تصمیم گیری راجع به سرشعله کوهنوردی مد نظر داشته باشید:

 • نوع اجاق: نوع سوخت یکی از ویژگیهاییست که نوع اجاق را مشخص می کند.
 • ویژگی ها و مشخصات سرشعله کوهنودی: مدت زمان سوختن، متوسط جوش آمدن آب، وزن و راحتی.
 • نحوه استفاده از سرشعله: درک نحوه کارکرد یک سرشعله باعث می شود که تصمیم درست تری پیرامون آنچه که مناسب ماست بگیریم.

انواع سرشعله کوهنوردی

انواع سرشعله کوهنوردی

سه نوع اصلی سرشعله وجود دارند:

 • سرشعله کپسولی : راحتی در استفاده ، نگهداری آسان. سوخت اینها به صورت از پیش پرشده ترکیبی از ایزوبوتان و پروپان میباشد.
 • اجاقهای سوخت مایع : دارای منبع پرشونده. با وجود اینکه اکثر اجاقهای سوخت مایع با بنزین سفید کار می کنند، گزینه های دیگری هم در دسترسند.
 • اجاقهای با سوخت جایگزین : این دسته که در حال توسعه هم هستند با سوخت های حبه ای یا چوب کار می کنند.

سرشعله های کامپکت کوهنوردی مستقیما به کپسول های گاز کوهنوردی متصل می‌شوند. در این مدل ها کپسول نقش پایه برای سرشعله را بازی میکند، معمولا این سرشعله ها دارای شعله مستقیم بوده و قطر پایه نگه دارنده ظرف آنها کوچکتر از حد معمول است. چالش اصلی استفاده از این نوع سرشعله ها متمرکز بودن شعله روی ظروف پخت و پز بوده که موجب ته گرفتگی، سوختن یا پخت نا همگون مواد غذایی می‌شود.

در سرشعله های ریموت، سرشعله و کپسول گاز به وسیله یک شلنگ کوتاه به هم متصل می‌شوند. طبیعتا این سرشعله ها فضای بیشتر اشغال کرده و وزن بیشتری نسبت به سرشعله های کامپکت دارا خواهند بود. مزیت اصلی این سرشعله ها به سرشعله های کامپکت دهانه بزرگتر نگهدارنده ظروف و امکا پخش حرارت در هنگام پخت و پز است.

اجاق های چند سوختی که انواع مختلفی از نوع پایه دار، ریموت و تلمبه ای دارند نیز دارای مکانیزم های متفاوت هستند. مزیت اصلی این اجاق ها امکان استفاده از چند سوخت متفاوت بوده که خصوصا در سفرهای بلند که دسترسی به سوخت ها مشخص نیست کاربرد پذیری بیشتری خواهند داشت.

سرشعله کوهنوردی

انواع سرشعله کپسولی

کپسول‌ گاز کوهنوردی، در دونوع استوانه‌ای و گرد عرضه می‌شوند. نوع استوانه‌ای برای استفاده در اجاق کمپینگ کتابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند شما می‌توانید با تهیه تبدیل مخصوص سرشعله کوهنوردی این کپسول‌ها را که قیمت مناسب تری نسبت به انواع گرد و محدب دارند، به سرشعله کوهنوردی متصل کنید.کپسول گاز کوهنوردی گرد، در حجم‌های ۱۱۰ گرم، ۲۳۰ گرم و ۴۵۰ گرمی عرضه می‌شوند. هر کدام برای برنامه‌های متفاوتی مناسب خواهد بود. برای برنامه‌های یک‌روزه پیشنهاد می‌شود از انواع ۱۱۰ گرمی کپسول استفاده کنید. هرچند این کپسول‌ها از نظر اقتصادی به صرفه نیستند، اما در صورت امکان پر کردن کپسول گاز کوهنوردی، این کپسول‌ها بهترین گزینه برای صعودهای سبک بار خواهد بود.
نوع ۲۳۰ گرمی و ۴۵۰ گرمی نیز به نسبت نوع استفاده شما می‌توانند بین ۵ وعده تا ۱۰ وعده غذایی برای شما حرارت لازم پخت را فراهم کنند.

سرشعله کوهنوردی

سرشعله سوخت مایع

این نوع سرشعله ها با بنزین سفید کار می کنند که دارای ناخالصی نباشد. این مدل گرم و تمیز می سوزاند، به خوبی کار می کند و در دماهای پایین نسبت به مدلهای کپسولی بهتر عمل می کند. سوخت آنها هم ارزانتر است.بعضی از مدلها نیز با سوختهایی مانند گازوییل و غیره کار می کنند.چند بعدی بودن سوخت باعث می شود که سرشعله های با سوخت چندگانه برای مسافرت به بعضی نقاط مناسب تر باشند. البته بایدتوجه داشت که بسیاری از بنزینها در کشورهای مختلف در این نوع اجاقها کار نمی کنند.دو عیب عمده در این مدل سرشعله کوهنوردی وجود دارد

 • مراحل شروع بیشتر که شامل روشن کردن یک چند قطره از سوخت در زیر شعله، ایجاد یک شعله کوچک برای راه افتادن سوخت رسانی می شود. این باعث می شود که اجاق بتواند سوخت را به بخار تبدیل کند. شما نیاز خواهید داشت که برای افزایش فشار کپسول سوخت را تلمبه بزنید.
 • این مدل همچنین احتیاج به نگهداری دوره ای دارد باید شلنگ و او رینگها گهگداری تعویض شوند. اغلب دارای چندین قسمت کوچک هم هستند.

چراغ الکلی

این نوع سرشعله کوهنوردی بسیار سبک هستند و گاها تنها ۵۰ گرم وزن دارند. گاهی فقط باید یک بطری الکل استفاده کنید تا بتوانید کارتان را جلو ببرید.

سرشعله کوهنوردی

نکاتی که باید در انتخاب سرشعله کوهنوردی در نظر بگیرید:

1.وزن

همانند تمام ابزار و تجهیزات شما، سرشعله و اجاق کوهنوردی هم بخشی از وزن کوله‌پشتی شما را تشکیل می‌دهد. موردی که باید به آن حتما توجه داشته باشید، وزن سوخت شما است. فرقی نمی‌کند چه نوع اجاقی همراه دارید، اجاق الکلی، گازی یا بنزینی همگی نیاز به سوخت دارند. و سوخت سرشعله، به وزن آن اضافه خواهد شد.

همه این موارد باید با نوع برنامه شما، مدت زمان سفر و نوع استفاده از اجاق سنجیده شود. اگر قرار است به یک سفر دوروزه بکپکی بروید، سوخت و وزن سرشعله چندان اهمیتی نخواهد داشت، ولی برای یک سفر بلند خصوصا از نوع کوهپیمایی، انتخاب یک سرشعله کم وزن، برای همراه داشتن بیشترین مقدار سوخت در عین سبکی کوله پشتی واجب خواهد بود.

2.کاربردسرشعله کوهنوردی

کارایی از نظر ما مهمترین ویژگی است که در انتخاب بهترین سرشعله کوهنوردی موثر خواهد بود. هیچ‌کس دوست ندارد در یک صعود جانانه، بدون آب جوش و چای داغ بماند. منظور از کارایی، شدت گرما و همچنین مقاومت در برابر سرما و باد اجاق کمپینگ و سفری در شرایط مختلف است.

کاربردپذیری در ارتفاعات بالا و دماهای بسیار پایین نیز در این قالب قرار می‌گیرد. این ویژگی می‌تواند برای بعضی از افراد کاربردی و حیاتی باشد و برای بعضی تفاوتی در استفاده آنها از اجاق سفری خود نداشته باشید. بنابراین باید حتما قبل از انتخاب سرشعله به نوع برنامه و نیاز خود توجه کنید.

3.نکات مهم استفاده از سرشعله

 • درون چادر یا در فضای بسته آشپزی نکنید. این کار می تواند باعث مسمومیت مونواکسید کربن شود و خطر آتش سوزی را هم بالا میبرد.
 • همه خطوط سوخت ، ارتباطات و والو ها را چک کنید که آسیب ندیده باشند.
 • در صاف ترین سطح ممکن از سرشعله کوهنوردی استفاده کنید.
 • گاها لازم است قدری وسایل تعمیر به همراه داشته باشید. به خصوص در مدلهای سوخت مایع امکان گرفتن سوراخ ژیگلور زیاد است.
 • اگر وزن اضافه برایتان مهم نیست از یک بشقاب قدیمی فلزی می توانید برای زیر سرشعله استفاده کنید.حتی اگر سرشعله دارای فندک هم باشد. حتما کبریت یا فندک اضافی با خودتان ببرید.
 • در کوه و ارتفاعات و سرما فندک اتمی معمولا به خوبی کار نمی کند. از فندک سنگی استفاده کنید.

 

4.نکات استفاده از سرشعله کپسولیسرشعله کوهنوردی

 • در هوای سرد، کپسول را گرم نگه دارید. می توانید آنرا شب هنگام در کیسه خوابتان بگذارید. گرما باعث افزایش فشار کپسول می شود.
 • یک اجاق با رگولاتور فشار به شکل کارآتری در ارتفاع کار می کند.
 • زمانی که در برف آشپزی می کنید، در زیر کپسول یک فوم برای عایق قرار دهید، تا جلوی یخ زدن کپسول را بگیرد.
 • بعضی از سرشعله ها در بازار هستند که با همه کپسول ها متناسب نمیشوند. در موقع خرید این مساله را چک کنید.

5.نکات استفاده از سرشعله سوخت مایع

 • اگر امکانش وجود دارد از الکل برای راه اندازی استفاده کنید. این کار جلوی دوده گرفتن سرشعله را می گیرد.
 • کپسول سوخت را تا ته پر نکنید. قدری فضا برای هوا بگذارید. همچنین با گرم شدن سوخت منبسط می شود، که در نظر گرفتن فضای بیشتر باعث عدم سرریزی سوخت می شود.
 • اگر برای مدتی قصد استفاده از اجاق را ندارید، کپسول را خالی کنید.
 • از محافظ باد استفاده کنید.
 • از یک مبدل گرمایی می توانید در هوای سرد استفاده کنید. این حلقه فلزی باعث بهره وری بیشتر اجاق می شود.
 • کیفیت بنزین سفید در طول زمان کاهش می یابد. اگر از بنزین سفید کهنه استفاده می کنید که بهتر است این کار را نکنید از یک فیلتر استفاده
 • کنید.

انواع سرشعله کوهنوردی
انواع سرشعله کوهنوردی با برند ها و مدل های مختلف در فروشگاه تیرازیس قابل مشاهده میباشد.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *